هوشنا : اخبار
: اینجا هستید

ZigBee vs Z-Wave

ZigBee vs Z-Wave

 
• تفاوت ها
• کدام برای هوشمندسازی منزل شما مناسب تر است؟
 
 
Alistair Charlton Aug 23, 2018
 
 
   
هنگامی که صحبت از تکنولوژی های بی سیم خانه هوشمند می شود، چهار فن آوری بی سیم به ذهن می رسد :
 
 Wi-Fi
بلوتوث
Zigbee
Z-Wave
 
همه این پروتکل ها به صورت وایرلس عمل می کنند، اما عملکرد Z-Wave و ZigBee با Wi-Fi و بلوتوث متفاوت است.
 
این تفاوت به این دلیل است که به جای ایجاد اتصال مستقیم بین هاب یا روتر و یک دستگاه، ZigBee و Z-Wave از شبکه های مش استفاده می کنند، جایی که امکان دارد سیگنال ها و داده ها از هاب به یک دستگاه ارسال شود، سپس از آن دستگاه به دستگاه دیگر، و در نهایت به دیوایس مورد نظر. به این ترتیب، سیگنال می تواند به دستگاه هایی که معمولا خارج از محدوده امواج ارسالی هاب قرار می گیرند، نیز برسد، زیرا هر دستگاه به عنوان یک تکرارکننده عمل می نماید.
 
دستگاه های ZigBee و Z-Wave دارای مصرف بسیار پایین هستند و در برخی موارد ممکن است سال ها طول بکشد تا نیاز به جایگزینی باتری داشته باشند.
 
ZigBee یک استاندارد باز است که توسط اتحادیه زیگبی (که در سال 2002 تاسیس شد) کنترل می شود و در ابتدا برای استفاده تجاری ( صنعتی ) قبل از استفاده به منظور هوشمندسازی منازل, ایجاد شده بود. در همین حال، Z-Wave برای اولین بار توسط شرکت دانمارکی Zensys در سال 2001 ایجاد شد که به طور خاص برای خانه های هوشمند ساخته شد، Z-Wave در سال 2009 به Sigma Designs سپس در سال 2018 به Silicon Labs به مبلغ 240 میلیون دلار واگذار شده است.
 
شبکه مش ( Mesh Network ) چیست؟
 
شبکه مش می تواند ناحیه بیشتر ( و بزرگتری ) از منزل, آپارتمان, ویلا و یا باغ شما را نسبت به شبکه  Wi-Fi پوشش دهد. و به این دلیل است که در یک شبکه Wi-Fi, داده ها فقط از یک هاب به صورت جداگانه ارسال و دریافت می شوند، به همین ترتیب دستگاه هایی که در فاصله دورتری از هاب ( روتر ) قرار دارند سیگنال ضعیفی دریافت می کنند که می تواند باعث مشکلات ارتباطی شود. صاحبان خانه های قدیمی با دیوارهای ضخیم, بیشتر از محدودیت های Wi-Fi آگاه هستند، زمانی که یک روتر تلاش می کند سیگنال خود را به چندین اتاق دورتر ارسال نماید، به طور بالقوه آن اتاق خارج از محدوده قرار دارد.
یک شبکه مش این مشکل را با برداشتن یک سیگنال از هاب ( مثلا روشن کردن یک لامپ ) و مخابره این پیام از طریق دستگاه های دیگر موجود در شبکه ( تا ارسال پیغام مشخص به قطعه مورد نظر ) برطرف می نماید. به این ترتیب، دستورالعمل روشن کردن نور در انتهای دیگر خانه همچنان وجود دارد، چرا که توسط چندین دستگاه ZigBee یا Z-Wave در امتداد راه تقویت شده است.
 
آنچه که تا اینجا واضح است, این است که دستگاه های هوشمند به طور واضح با یکدیگر در سراسر خانه شما صحبت می کنند و با طراحی و اجرای نصب بهتر, دستگاه های بیشتری دارای پوشش شبکه خواهند بود.
تنها تفاوت واقعی بین اجرای شبکه مش در ZigBee و Z-Wave این است که Z-Wave اجازه می دهد سیگنال یا داده چهار بار در سراسر شبکه پخش شود، در حالی که برای Zigbee هیچ محدودیتی وجود ندارد.
 
تفاوت های فنی بین ZigBee و Z-Wave
 
اگر چه ZigBee و Z-Wave به روش مشابه یعنی ارسال پیام ها به دستگاه های هوشمند خانگی از طریق یک شبکه مش کار می کنند اما برخی از تفاوت های فنی مربوط به قابلیت های آنها وجود دارد.
به عنوان مثال، Zigbee از فرکانس های 915 م