هوشنا : اخبار
  • ویژگی های زی-ویو که باعث جذابیت آن می شود
  • اخبار
  • خانه
: اینجا هستید

ویژگی های زی-ویو که باعث جذابیت آن می شود

ویژگی های زی-ویو که باعث جذابیت آن می شود

Z-Wave


خانه هوشمند نمونه بارز این مسئله است که چگونه فناوری می تواند به طور مستقیم زندگی ما را بهبود بخشد. در این مقاله، در مورد Z-Wave صحبت خواهیم کرد، یک پروتکل ارتباطی امیدوارکننده که برای اتوماسیون منزل طراحی شده است.


زی-ویو (Z-Wave) یک پروتکل ارتباطات بی سیم است که ویژه اتوماسیون منزل تهیه شده است. این شبکه مش است، که از امواج رادیویی کم مصرف در فرکانس حدود 900 مگاهرتز استفاده می کند که برای اطمینان از انتقال مطمئن و کم تأخیر داده های کوچک طراحی شده است. یکی دیگر از ویژگی های مهم این پروتکل قابلیت همکاری است، این بدان معنی است که دستگاه های معتبر موج Z همیشه با یکدیگر سازگار هستند.

 

شبکه مش

شبکه مش، شبکه ای است که در آن کلیه گره ها به طور مستقیم و غیر سلسله مراتبی به تعداد زیادی گره دیگر وصل می شوند. سپس این گره ها با یکدیگر همکاری می کنند تا بتوانند به طور موثر داده ها را از طریق مشتری های مختلف انتقال دهند.
در یک شبکه Z-Wave، هر دستگاه یک گره را نشان می دهد و هر دستگاه به تمام دستگاه های دیگر در محدوده خود وصل می شود. چنین پیکربندی دو مزیت عمده دارد:

 

• عدم اتصال ضروری از طریق یک کنترلر مرکزی (Gateway)


در یک شبکه WiFi، برای دستیابی به شبکه، ابتدا باید هر دستگاه برای اتصال به یک دستگاه مشترک (معمولاً روتر) متصل شود. در یک شبکه Z-Wave، یک دستگاه جدید مستقیماً به سایر دستگاه ها متصل می شود و دسترسی فوری به شبکه را بدست می آورد.


• محدوده ارسال


دستگاه های Z-Wave دارای دامنه انتقال امواج حدود 30 متر هستند (حتی بیشتر با نسخه های جدیدتر)، اما کل دامنه شبکه بسیار گسترده تر است. این پروتکل دارای اطلاعاتی است که تا چهار برابر از گره به گره پرتاب می شود. این امکان ارتباط بین دو دستگاه را فراهم می کند، که در غیر این صورت خارج از محدوده یکدیگر قرار می گرفتند.
 

این خصوصیات Z-Wave را از سایر پروتکل های ارتباطی، مانند WiFi، جدا کرده و آن را مناسب تر می نماید.
اما اجازه دهید، شما را با ویژگی های اصلی و برجسته که Z-Wave را به یک فناوری پیشرفته و کاربردی تبدیل می کند، معرفی نماییم.

 

9 ویژگی جذاب Z-Wave:
 


1. قابلیت همکاری
 

قابلیت همکاری یکی از اصلی ترین دستورالعمل های Z-Wave از زمان آغاز به کار آن بود. به عبارت دیگر، دستگاه های Z-Wave به گونه ای طراحی شده اند که فارغ از نوع، مارک، تولید کننده یا ورژن با یکدیگر سازگار باشند. این ویژگی به ظاهر ساده اما مهم تضمین می کند طیف گسترده ای از "محصولات سازگار باهم" برای هوشمندسازی منزل شما وجود خواهند داشت.
 

در سال 2017، حدود 1700 محصول معتبر Z-Wave در بازار وجود داشت که تا سال 2019، این تعداد به بیش از 2600 رسید. و این لیست همچنان در حال رشد است.
و علاوه بر گسترده تر کردن حق انتخاب موجود، این نگرانی مهم در مورد سازگاری را هنگام ترکیب چندین دستگاه (از برندهای مختلف) نیز از بین می برد. به دلیل این قابلیت، سازگاری هر دستگاه معتبر Z-Wave برای کار با سایر دستگاه های Z-Wave تضمین شده است.

 

2. نصب آسان
 

تنظیم دستگاه های الکترونیکی می تواند یک کار واقعاً سخت باشد. همیشه می توانید از اشخاص دیگری برای انجام تنظیمات خود استفاده نمایید، که این امر به بالا رفتن هزینه ها می انجامد. برای خلاص شدن از شر این مشکل ، Z-wave قابلیت  SmartStart را معرفی کرده است، ویژگی ای که باعث می شود نصب و راه اندازی، اکنون آسان و سریع باشد.


با SmartStart، تمام پیکربندی دستگاه توسط سازنده یا توزیع کننده قبل از ارسال دستگاه انجام می شود. به این ترتیب، تمام دستگاه ها از پیش تنظیم شده و با شبکه متصل می شوند. برای نصب یک دستگاه جدید، تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که باتری آن را نصب یا به جریان الکتریسیته متصل نمایید. کنترلر مرکزی (Gateway) بطور خودکار آن را تشخیص داده و ارتباطی با آن برقرار می کند. و حتی اگر دستگاهی را نصب کنید که از قبل پیکربندی نشده باشد، وظیفه شما هنوز هم بسیار آسان خواهد بود. اسکن Code QR دستگاه باعث می شود Gateway مطلع شود که شما دستگاه جدیدی را به شبکه اضافه می کنید. سپس Gateway را تشخیص داده و به آن متصل می شود.


3. مصرف کم مصرف
 

بیشتر دستگاه های خانگی هوشمند باید به جریان برق متصل شوند، اما برخی از آنها نیز دارای باتری هستند.
چنین دستگاه هایی بیشتر سنسورها یا دستگاههای کمکی هستند که به طور مداوم کار نمی کنند. از آنجا که نکته اصلی دستگاه های هوشمند آسایش و راحتی است و تعویض باتری ها هر هفته کاملاً ناخوشایند است، داشتن مصرف انرژی پایین بسیار مهم است.
تراشه های Z-Wave برای دستگاه های دارای باتری، بهینه سازی شده، که مصرف کم انرژی و به تبع آن ماندگاری طولانی باتری را به همراه دارد. آنها بیشتر اوقات در حالت خواب (Sleep/ Standby) قرار می گیرند و داده ها را فقط در صورت درخواست از شما انتقال می دهند. البته عمر باتری واقعی از دستگاه به دستگاه دیگر متفاوت است، اما یک سنسور متوسط می تواند تا 10 سال از طریق باتری کار کند.

 

4- تداخل کم
 

زد ویو (Z-Wave) با استفاده از امواج رادیویی با فرکانس حدود 900 مگاهرتز اجرا می شود. برای بیشتر افراد، ممکن است این اطلاعات غیر ضروری به نظر برسد، اما در واقع برای اعتبار این پروتکل بسیار مهم است.
 

برای برخی از متداول ترین پروتکل های ارتباطی، از جمله بلوتوث و وای فای، فرکانس استاندارد 2.4 گیگاهرتز است. بیشتر خانه ها در حال حاضر چندین وسیله ارتباط از طریق هر دو پروتکل دارند، که باعث می شود باند 2.4 گیگاهرتزی "شلوغ" شود. استفاده از فرکانس دیگر که کمتر مورد استفاده قرار می گیرد، اختلالات محیط را به شدت کاهش می دهد. این باعث می شود پروتکل Z-Wave قوی تر شود زیرا مستعد به تداخل از خارج و "ترافیک" درون شبکه نیست.

 

5- امنیت

 

یكی از كارهای دستگاههای هوشمند، ایمن نگه داشتن منزل است. دستگاه هایی مانند قفل درب هوشمند و سنسورهای پنجره برای جلوگیری از ورود متجاوزان به خانه شما به این منظور وجود دارند. اما جنبه دیگری برای امنیت خانه هوشمند وجود دارد - جلوگیری از حمله سایبری به شبکه شما از طریق اینترنت.

اگرچه داشتن قفل درب ایمن شاید مهمتر از داشتن شبکه خانگی امن باشد، اما هر دو در واقع به همان اندازه مهم هستند. داشتن یک شبکه خانگی هوشمند نا امن ممکن است افراد غیرمجاز را به آن دسترسی داشته یا دستگاههای ناخواسته را به آن وصل کند.
برای جلوگیری از بروز چنین ناسازگاری ها، Z-wave دارای چارچوب Security 2 است که به منظور ایمن نگه داشتن شما و شبکه خانگی هوشمند ساخته شده است.

 

6. مقیاس پذیری
 

از آنجا که Z-Wave یک شبکه مش است، به راحتی قابل مقیاس است. بیشتر دستگاه های Z-Wave دارای برد حدود 30 متر هستند که برای بیشتر خانه ها کافی است. اما اگر نیازهای شما بیش از این باشد، می توانید محدوده شبکه خود را به راحتی گسترش دهید. دستگاه های Z-Wave همچنین می توانند به عنوان یک تکرار کننده (Repeater) عمل کنند. این بدان معنی است که می توان پیامی را به صورت غیر مستقیم از طریق دستگاههای دیگر به دستگاهی ارسال کرد. تنها جزئیاتی که باید در مورد این ویژگی به خاطر داشته باشید دستگاه های باتری هستند. اینها برای مصرف کم مصرف بهینه شده و به عنوان تکرارکننده عمل نمی کنند، زیرا این امر باعث کاهش عمر باتری آنها می شود.
شبکه Z-Wave نه تنها در محدوده خود، بلکه در تعداد دستگاههای متصل قابل مقیاس نیز هست. یک شبکه عادی Z-Wave می تواند شامل 232 دستگاه باشد. و اگر هنوز این خواسته های شما را برآورده نمی کند، شبکه حتی می تواند برای میزبانی دستگاه های بیشتر گسترش یابد.

 

7. منبع آزاد

 

زی ویو (Z-Wave) کاملاً منبع باز (Open Source) نیست، اما چندین بخش از این فناوری علنی شده است. منبع آزاد بودن، این فناوری را برای علاقه مندان به DIY بسیار راحت می نماید. این تقریبا هر کسی را قادر می سازد تا برنامه خود را بسازد، که برای نیازهای منحصر به فرد خود مناسب است. و حتی اگر به برنامه نویسی آگاهی کافی ندارید، جوامع آنلاین زیادی وجود دارند، که می تواند به شما کمک کند وارد دنیای DIY شوید.
منبع آزاد بودن باعث می شود تا از این پروتکل گسترده تر استفاده شود. این امر باعث می شود افراد بیشتری هنگام تصمیم گیری در مورد پروتکل برای پروژه اتوماسیون منزل خود، Z-Wave را انتخاب کنند. و با افزایش تعداد شبکه های Z-Wave، تولید کنندگان برای توسعه دستگاه های جدیدتر و بهتر، گسترش انتخاب ها و کاهش قیمت ها، انگیزه می گیرند.


8. کم هزینه
 

در گذشته سیستم های اتوماسیون خانگی یک موضوع تجملاتی فقط برای افراد ثروتمند بود. اما فناوری Z-Wave بر پایه تراشه قدرتمند اما کم هزینه است. به همین دلیل ، تقریباً همه دستگاههای سازگار مقرون به صرفه هستند.

 

9. اجتماعات زی-ویو ( Z-Wave Community):

 

هرگاه چیزی محبوبیت پیدا کند و مورد استفاده گسترده قرار بگیرد، جوامع آنلاین شروع به ظهور می کنند و Z-Wave نیز از این قاعده مستثنی نیست. چنین اجتماعات بسیار مفید هستند زیرا مکانی هستند که علاقه مندان به Z-Wave می توانند تجربیات خود را به اشتراک بگذارند و به یکدیگر کمک کنند. همچنین این پروتکل را محبوب تر و کاربردی تر می نماید.

 

نمونه بارز این اتحاد در پروتکل استاندارد و جهانی Z-Wave، اجتماع رو به رشد شرکت ها و توسعه دهندگان با یک هدف مشترک است. آنها می کوشند تا یک سیستم واحد را با تعداد دستگاه های مختلف ایجاد کنند که همگی با یکدیگر سازگار باشند. حتی با وجود چندین پروتکل ارتباط خانگی هوشمند، Z-Wave پتانسیل واقعی برای تبدیل شدن به استاندارد این صنعت را دارد.

 

نتیجه گیری:

به طور خلاصه، داشتن یک شبکه خانگی هوشمند خوب و قابل اعتماد بسیار مهم هست. یک شبکه هوشمند مناسب و معقول باید قدرتمند باشد، یکنواخت اجرا شود و از برقراری ارتباط بی سیم بین دستگاههای متصل اطمینان حاصل شود و بهتر است مصرف کننده با کسب اطلاعات کافی، پروتکل استانداردی که مجموعه ای کامل از ویژگی های مفید، به همراه خود دارد را انتخاب نماید.


 

با سپاس

تیم فنی هوشمندسازان نو اندیش (هوشنا)

 

خانه هوشمند - سیستم مدیریت ساختمان - مدیریت هوشمند ساختمان - BMS - Smart Home